DEM Parti Sözcüsü Doğan’dan Bakan Yerlikaya’ya, “Cizre’de Nevruz kutlamaları sonrası polis şiddetine uğrayan çocuklar” sorusu

T24 Haber Merkezi

DEM Parti sözcüsü ve Şırnak Milletvekili Ayşegül Doğan, basına yansıyan ve Cizre’deki Nevruz kutlamaları sonrası çocuklara uygulanan şiddet görüntüleri olduğu iddia edilen görüntüler ile ilgili soru önergesi verdi. Doğan, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya‘ya “Newroz kutlamaları sonrasında evlerine dönen çocuklara, işkence ve kötü muamele uygulayan polisler görevden uzaklaştırıldı mı?” diye sordu.

20 Mart Çarşamba günü Şırnak’ın Cizre ilçesinde düzenlenen Nevruz kutlamaları sonrasında, polislerin çocuklara şiddet uyguladığının söylendiği görüntüler basına yansımıştı. Görüntüler basına yansıdıktan sonra Şırnak Barosu, polisler hakkında suç duyurusunda bulunduğunu duyurmuştu.

“Son beş yılda polis şiddetine uğrayan çocuk sayısı kaçtır?”

Doğan’ın soru önergesi şöyle:

“Birçok ilde Nevruz kutlamaları sonrasında çocukların maruz bırakıldığı şiddet ve gözaltılar hem çocuk haklarının ihlali hem de insan haklarına aykırıdır. Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi 18 yaş altı tüm çocukların ve gençlerin haklarını özel koruma altına almıştır. Uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınan çocuk hakları insan haklarıdır.

Bu bağlamda;

1. Newroz kutlamaları sonrasında evlerine dönen çocuklara, işkence ve kötü muamele uygulayan polisler görevden uzaklaştırıldı mı? Haklarında herhangi bir adli/idari soruşturma başlatıldı mı?
2. Çocukların maruz kaldığı işkence ülkenin tarafı olduğu, Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin de ihlalidir. Çocuklara işkence uygulayan polisler hakkında, kamu davası açılabilmesi için Bakanlığınız nezdinde Adalet ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile koordineli herhangi bir çalışma yürütülüyor mu?
3. Son beş yılda polis şiddetine uğrayan çocuk sayısı kaçtır? Kaç güvenlik görevlisi hakkında soruşturma açıldı? Kaçı hakkında adli ve idari işlem başlatıldı?
4. Son beş yılda kaç çocuk hakkında gözaltı işlemi yapıldı?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x